For All Single Parent Families – How to Have Sound Nutrition on a Limited Budget

Realizing sound nutrition for your family on a limited budget is synonymous to just eating cheap. Beans, potatoes, bananas, oranges, apples, grains, rice, carrots, oats, macaroni, spaghetti, flour, additional fruits, and vegetables all can be bought at economical prices. The opposite of this is true for unhealthy foods. With this in mind, lets look at ways you can put your food bills on a diet and still have sound nutrition.
Make More Meatless Meals
You can reduce the amount of expensive meat and poultry you buy by changing your recipe repertoire to include meatless meals. If you don’t want to do without your favorite meats altogether, use them ( along with a lot with poultry and fish) as flavor enhancers, rather than the main course. Add chopped meat, chicken, and fish to omelets, pasta, rice dishes, salads, and stews. You will not be skimping on the flavor, only on the budget.
Be a Savvy Shopper
If you want to be the smartest shopping in the neighborhood, shop only in perimeter of the supermarket. That way you will buy healthier groceries. Whole foods, such as produce, meat, and dairy products are always on the outer edge of the store. Generally, the inside aisles are filled with processed and more expensive foods.
Eliminate JunkA�Foods
Just say no to junk food. Food with little or no nutritional value has no place in a frugal shopping cart. Make your own cookies, pop your own popcorn, and make iced herbal teas and other healthful beverages. Don’t buy packaged deserts. Eat more fruit. It’s a healthier choice and will fill you up faster. Avoid sugar filled sodas and drink more water.
Be Careful in the Cereal Aisle
Cold cereal is overpriced and overrated. If you have coupons, use them, especially when there is a sale. But the most frugal solution is to get your family hooked on oatmeal. It is more healthful and cost less. Buy the least expensiveA�brand and dress it up with some with raisins, cinnamon, sliced or dried fruit, or anything else that delights your taste buds.
Create a Personal Pricing Guide
Buy a small notebook and keep track of the prices of items you buy every week. Compare prices at all of the local supermarkets. You’ll likely find one store that sells your favorite flour, cereal, or pasta for much less than another market. An easy way to start a personal guide is to keep your register receipts so that you can record your item costs. Once you finished your guide, you will find that it will take a little longer to get your shopping done, especially if you shop at three different stores, but you’ll spend less money in the long run.

READ  Eating Healthy When You Have Diabetes